Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.04.2016 08:26 - ЛЕК ЗА НАШЕТО ЗДРАВЕ, ИМУННА СИСТЕМА И ПРАВИЛЕН РЕСТЕЖ НА ТЯЛОТО
Автор: djem Категория: Бизнес   
Прочетен: 3106 Коментари: 2 Гласове:
13


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 


                  Чрез храната човешкото тяло се предпазва от заболявания:



1. Пшенични кълнове и натурален сок
Четвърт чаша пшенични кълнове са достатъчни тялото да получи половината от нужното му за деня количество цинк – минерал, който подпомага възстановяването на клетките и засилва имунната система. Дори малък недостиг на цинк дава негативно отражение на имунитета и забавя оздравяването.

2. Бъркани яйца и червени чушки
Половин чаша накълцани червени чушки, добавени към яйцата, осигуряват 100% от препоръчителната дневна доза витамин С. Изследвания показват, че достатъчните количества от този витамин намаляват бръчките и правят кожата по-влажна.

3. Пълнозърнести храни и слънчогледово семе
Просто добавете половин чаша семе от слънчоглед в овесените или пшеничени ядки. Ще получите повече от 100% от необходимата ви дневна доза на алфа-токоферол – най-активната форма на витамин Е – антиоксидант, който ще се бори със свободните радикали, за които се знае, че увеличават риска от рак и сърдечно-съдови заболявания.

4. Сандвич (какъвто и да е) + спанак
Само три листа спанак са източник на 20% от количеството витамин А, което тялото има нужда за един ден. Витамин А има отношение към способността на виждане (особено в тъмното) и забавя дегенерацията на макулата с напредване на възрастта, която може да доведе до слепота.

image

5. Салата и сьомга
100 г сьомга (може и от консерва) осигуряват на организма половината от необходимото за седмица количество Омега-3 ненаситени мастни киселини. За тях изследвания сочат, че имат пряко влияние върху работата на сърцето и мозъка. Уловената от реката (извън развъдниците) сьомга не съдържа диоксин – вещество, което се съдържа в храната на рибата от развъдниците. За него има съмнения, че в по-големи количества увеличава риска от рак.

6. Говеждо месо
То е един от най-добрите източници на желязо, чийто недостиг причинява анемия. Дори само с по 30 г говеждо месо на ден ще направите голяма разлика в способността на тялото да абсорбира желязото. Говеждото изобилства и на цинк (много важен например за мозъка) и витамини B, които помагат да се преобразува храната в енергия. Ако е възможно, консумирайте месо от животни, хранени с трева. Месото им, сравнено с това на отглежданите със зърнени храни и фураж, съдържа два пъти повече витамин Е и много повече омега-3 мастни киселини.

7. Боб
Трудно можем да си представим по-полезна храна от фасула - 1 купичка осигурява 17 г фибри. Богат е още на протеини и десетки ключови питателни вещества, включително калций, калий и магнезий. Изследванията свързват боба с понижен риск от сърдечни заболявания, диабет тип 2, високо кръвно налягане и рак на гърдата и дебелото черво. Най-новите диетични съвети препоръчват консумирането под всякаква форма на поне 3 купички боб на седмица – 3 пъти повече от количеството, което обикновено приемаме.

image

8. Ядки
50 г ядки на ден понижават риска от диабет и сърдечни заболявания. Орехите са особено богати на омега-3 мастни киселини. Лешниците съдържат аргинин - аминокиселина, която понижава кръвното. 30 г бадеми имат толкова полезни за сърцето полифеноли, колкото чаша зелен чай и 1/2 чаша задушени броколи, а помагат и за понижаването на холестерола. Ядките са много калорични и трябва да се консумират умерено - по 1 супена лъжица върху зърнената си закуска, салатата, киселото мляко или по 30 г всеки ден - между храненията.

9. Овесени ядки
Богатите на фибри овесени ядки доказано редуцират риска от сърдечни заболявания. Според ново проучване, овесените ядки намаляват и риска от диабет 2-ри тип. За да усетите ползата, изяждайте по половин купичка овесена каша на ден – по възможност неподсладена. За разнообразие ги поръсвайте с различна комбинация от плодове, кисело мляко и ядки. Овесените ядки могат да се мажат върху рибата или пилешкото или да се примесят в кюфтетата.

10. Ленено семе
То е най-силният растителен източник на омега-3 мастни киселини. Според изследванията, добавянето на ленено семе към хранителния режим ограничава появата на сърдечни заболявания с до 46%. То помага да се предпазят червените кръвни телца от слепване и съсирване, които причиняват запушване на артериите, намалява рисковете от рак на гърдата. Поръсвайте лъжица-две ленено семе всеки ден върху зърнената си закуска, салатата или киселото мляко. Съхранявайте го в хладилник.

image

11. Домати
Те са най-често срещаният източник на ликопен - антиоксидант, който защитава организма от сърдечни заболявания и според някои данни – от рак на гърдата. Единственият проблем с доматите е, че обичайно ги ядем в соса за спагети или на резени върху сандвича. За по-здравословен ефект, разрежете доматите на 4, залейте ги със зехтин, чесън на прах, сол и пипер. Печете ги 20 минути на 200 градуса и ги сервирайте с пилешко месо.

12. Сладки картофи, моркови, тиква...печени или задушени
Картофът е един от най-добрите начини за набавяне на витамин А – важно вещество, което предпазва и поддържа очите, кожата, дихателния, уринарния и чревния тракт. Картофът е от храните, най-богати на бета-каротин, който тялото преработва до витамин А. Бета-каротин съдържат също морковите, тиквата, къдравото зеле и пъпешът, но в по-малки количества. Половин чаша картофи имат само 130 калории, но доставят на организма 80% от необходимата дневна доза витамин А. Но ги консумирайте печени или задушени, а не пържени.

13. Чесън
Той съдържа повече от 70 активни фитохимикали, включително алицин, който доказано понижава високото кръвно (с около 30 единици). Редовната консумация на чесън понижава опасността от рак на яйчниците, на дебелото черво и други видове рак. Алицинът се бори ефективно и с вирусните инфекции и бактериите. Това действие на чесъна е познато и на народната медицина. А съвременни изследвания доказват, че хората, които редовно ядат чесън, боледуват с над 60% по-рядко от настинки.

image

14. Червени чушки, пиперки
Цитрусите са най-известни като източник на витамин С, но всъщност червените чушки съдържат повече от него. Витамин С е най-известен с ползите си за кожата и имунната система. Изследвания доказват, че наличието на достатъчно количество витамин С наистина забавя набръчкването и изсъхването на кожата. И макар витамин С да влияе само опосредствено (чрез засилването на имунната система) за предпазва от настинка или грип, според проучванията, той помага за по-бързото възстановяване.

15. Смокини, но не от парниците
Сред познатите храни, богати на калий, едва ли смокините са първото, което ни идва наум. Но е факт, че 6 пресни смокини съдържат 900 мг от този минерал, понижаващ кръвното (или ок. 20% от необходимата дневна доза и 2 пъти повече от количеството в голям банан). Скорошно изследване доказва, че режимът на хранене с високо съдържание на калий е свързан с по-ниска смъртност по каквито и да е причини при възрастните над 55 години. Смокините са и един от най-добрите растителни източници на калций – 6 смокини се равняват на 1/2 чаша обезмаслено мляко.

16. Вода + натурален сок (без захар) от боровинки
Неподсладеният сок от боровинки (особено от червени) унищожава Streptococcus mutans – бактерията, която е отговорна за повечето случаи на кариес. Освен това той затруднява прилепването на тази бактерия към зъбната повърхност, както и изобщо образуването на зъбна плака. Смесването на сока с вода намалява кисело-тръпчивия му вкус.

17. Ягоди и кисело мляко
Натуралното кисело мляко съдържа много протеини, а те са от изключително значение за здравината и възстановяването на мускулите, които изгарят повече калории отколкото мазнини. Ягодите съдържат и много естествена (плодова) захар и витамин С.

18. Паста + магданоз
Добавянето на няколко стръка магданоз към соса за спагетите (и всеки друг вид макаронени изделия) са достатъчни тялото да получи необходимата му дневна доза витамин К. Той е от особено важен за здравината на костите и по този начин намалява риска от счупвания и намаляване на костната плътност.

19. Вода + гроздов сок
Сокът от грозде съдържа фитохимикал – ресвератрол, който изследванията свързват с намаляване на кръвното, LDL-холестерола и образуването на тромби в кръвта. Ресвератролът се съдържа в ципите както на червеното, така и на бялото грозде.

20. Зелен чай с лимон
Сам по себе си зеленият чай е богат на антиоксиданти, но според някои изследвания добавянето към него на лимонов (или всякакъв цитрусов) сок значително увеличава действието на катехините в чая. Сокът от жълтите лимони е най-ефективен в това отношение.

21. Полуфабрикати
Употребявайте по-малко полуфабрикати и тестени изделия. Те съдържат голямо количество наситени мазнини, които се добавят, за да подобряват вкуса на продукта.


22. Рибата
Рибата е богата на омега-3 мастни киселини, намаляващи нивото на холестерола. Месото трябва да присъства в менюто не повече от 2-3 пъти седмично. Предпочитайте бялото птиче месо.

23. Салати
Зеленчуците са богати на целулоза, забавяща наслагването на мазнините, а бобовите съдържат вещества, намаляващи усвояването на мазнините.

24. Саламите
Забравете за мазните салами, кашкавала с висок процент на масленост, сланината, тежките видове маргарин. Много тежки за разграждане мазнини в повечето случаи се съдържат в т.нар. фаст-фууд.

image

25. Движение
Увеличете физическото натоварване, но според това, което тялото ви е готово да понесе без пренапрежение. Разхождайте се след вечеря, преди лягане и винаги при възможност на чист въздух.

26. Възглавницата
Когато сте уморени, няма нищо по-добро от удобната възглавница. За здравия сън ви е необходима такава, която ще държи врата на нивото на гръбнака. Колкото по-правилно е положението на врата, толкова по-малко притиснати са нервите и съдовете, а следователно се намалява рискът от болки във врата.



27. Ябълките
Безспорно един от най-здравословните плодове. Ябълките са една от трите храни (заедно с крушите и червеното вино), които са най-ефективни за понижаването на риска от смърт поради сърдечно заболяване (след менопаузата). Те понижават риска от рак на белите дробове и диабет тип 2, помагат за отслабване. Ябълката става нездравословна при смесването й със захар, брашно и масло (т.е. “превръщането” й в пай). Вместо това изяжте една за следобедна закуска - с лъжица фъстъчено масло или прибавяйте резенчета към салати и сандвичи.




Гласувай:
13


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. krankar - Много полезна информация....
30.04.2016 18:28
Поздравления за този постинг - систематизира много информация, и най-важното - всъщност един от ключовете към доброто здраве е разнообразното и пълноценно хранене. Това сега е доста трудно, имайки предвид хранителния геноцид, който се прилага към нас-потребителите. Казвам геноцид, защото има видове храни, при които просто нямаш избор на нещо качествено - например колбасите и обработените меса - просто няма такива, които да са полезни. Казвам го, защото имам допир с тази индустрия и знам за какво става въпрос.
Поздравления за постинга!
цитирай
2. krassko - Всичко това е много хубаво
18.05.2016 17:55
Лошото е, че като започнеш ти отнема все повече време.При моя режим на хранене два дни съм само на салата. То е рязане без край. И 10 000 крачки дневно и това отнема време...
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031